Japon Yatırım Devi O Kripto Parayı Yüklemeye Devam Ediyor!

Kripto para piyasasına kurumsal yatırımcı ilgisi artmaya devam ediyor. Tokyo borsasında işlem gören yatırım şirketi Metaplanet 1,2 milyon dolar değerinde 20,195 BTC daha satın aldı. Metaplanet’in son satın alması, Bitcoin varlıklarını 10 milyon doların üzerine çıkardı.

Metaplanet, kripto para hazinesini Bitcoin’le dolduruyor!

Japon yatırım firması Metaplanet, Pazartesi günü Tokyo Borsası kapandıktan kısa bir süre sonra 200 yen (1,2 milyon dolar) karşılığında 20,195 BTC daha satın aldığını duyurdu. Firma, bu son satın almayla Metaplanet’in elindeki BTC miktarının 161,2677’ye ulaştığını ve bunun da mevcut fiyatlarla 10,1 milyon doların üzerinde bir değere denk geldiğini açıkladı. Şirket, Bitcoin’leri, ortalama 63.427 dolar satın alma fiyatıyla toplam 1,65 milyar yen (10,2 milyon dolar) karşılığında satın alındı.

24 Haziran’da Metaplanet, yönetim kurulunun yaklaşan bir tahvil ihracı yoluyla toplanan sermayeyi kullanarak 1 milyar yen (6,3 milyon dolar) değerinde Bitcoin satın almayı kabul ettiğini duyurdu. Pazartesi günkü duyuru, bu süreçteki ilk satın almayı temsil ediyor. Ayrıca, şirketin Haziran ayında 250 milyon yen değerinde ek bir BTC satın almasının ardından geliyor.

MicroStrategy’nin ayak izlerini takip ediyor

Bitcointreasuries.net’ten alınan veriler Metaplanet’in daha önce 23 Nisan, 10 Mayıs ve 11 Haziran tarihlerinde ABD’li iş zekası firması MicroStrategy’ninkine benzer bir strateji izleyerek Bitcoin satın aldığını gösteriyor. Şirket Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Bu hamle, Japonya’da süregelen ekonomik baskılara, özellikle de yüksek devlet borcu seviyelerine, uzun süreli negatif reel faiz oranlarına ve sonuç olarak zayıf yene doğrudan bir yanıttır” dedi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2020’de birincil hazine rezerv varlığı olarak BTC satın almaya başlayan MicroStrategy, en son 786 milyon dolar karşılığında 11.931 BTC satın almasının ardından şu anda 226.331 BTC’yi (14,1 milyar dolar) elinde tutuyor. Bu da Bitcoin’in toplam 21 milyon arzının %1’inden fazlasına tekabül ediyor.

Önemli kararlar ve stratejik değişimler

Metaplanet’in 28 Haziran 2024’te yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında dört önemli gündem maddesi onaylanarak Metaplanet’in yöneliminde dramatik bir değişimin sinyalleri verildi. İlk olarak, şirketin Ana Sözleşmesi, iş amaçlarını hazine yönetiminde Bitcoin’e yeni bir stratejik odaklanma ile uyumlu hale getirmek için değiştirildi. Bu hamle, Metaplanet’in kripto para birimi alanında önemli bir oyuncu olma niyetini gösteriyor.

Hissedarlar ayrıca, 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 10 adi hisseyi 1’de birleştirerek toplam yetkili hisse sayısını 22.823.794’e düşürecek bir hisse konsolidasyon planını onayladı. Bununla birlikte toplantı, şirketin potansiyel hisse ihraç kapasitesini etkili bir şekilde üç katına çıkararak toplam yetkili hisse sayısının 65 milyona çıkarılmasını da onayladı.

Toplantıda son olarak beş yeni direktörün seçilmesi onaylandı. Bu karar, yeni iş fırsatlarını takip etmeyi, gelişmekte olan alanlara açılmayı, kurumsal değeri artırmayı ve şirketin yönetim yapısını güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu onaylar, Metaplanet’in özellikle Bitcoin ve kripto para sektörlerinde agresif bir büyüme ve genişleme için kendini konumlandırdığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir