GTA 6 ilk günden PC’ye çıkmayacak: Peki neden?

GTA 5’in 2013 yılında çıkmasından beri tam 11 yıldır piyasaya çıkması beklenen GTA 6 için yeni haberler gelmeye devam ediyor. Buna göre oyunun ilk günden PC’ye çıkmayacağı kesinleşmiş durumda.

Peki Rockstar Games, oyunu neden ilk etapta sadece konsollara özel olarak piyasaya sürecek? Sizler için bu gerekçeleri derliyoruz.

Rockstar Games, GTA 6 PC versiyonu için 1-2 yıl bekleyebilir

İlk olarak 17 Ekim 2023 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkan GTA V, o dönem için kırılması güç rekorlara imza atmıştı. 96/100’lük MetaCritic ve GameRankings puanlarıyla ortalığı darma duman eden yapım, yine ilk günden 11.2 milyon satış rakamına ulaşarak tam 800 milyon dolar gelir elde etmişti.

Üçüncü günün sonunda 1 milyar dolara ulaşan Rockstar Games, tarihe geçecek bir çıkış yakalamıştı. 2024’ün haziran ayı itibarı ile toplamda 200 milyon satışı aşan yapım, Minecraft’ın ardından tüm zamanların en çok satan ikinci oyunu konumunda…

Her ne kadar GTA 6’nın bu rekorları da alt üst edeceğine kesin gözüyle bakılsa da PC oyuncuları oyuna erişmek için uzunca bir süre daha bekleyebilir. PS5 ve Xbox Series X|S için 2025’in ikinci yarısında piyasaya çıkması beklenen oyun, PC platformu için en erken 2026, daha gerçekçi bir tahminle 2027 yılında piyasada olabilir. Peki Rockstar neden böyle bir yol izliyor?

Rockstar Games’in ilk önemsediği şey PC’deki geliştirme sürecinin konsollara oranla çok daha fazla zaman, kaynak ve optimizasyon süreci gerektirmesi…

Şirket, ilk etapta konsollara odaklanarak geliştirme sürecini olabildiği kadar kısa tutmayı hedefliyor. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan GTA Triology’den de görebileceğiniz üzere, aceleye getirilen PC çıkışları optimizasyon sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu anlamda sorunlu bir PC çıkışı demek, oyunu uzunca bir süre toparlayamamak anlamına da geliyor.

Bunlar elbette daha fazla kaynak veya efor sarf edilerek çözülebilecek problemler gibi geliyor. Gelelim asıl gerekçeye: Pazarlama stratejisi…

Rockstar Games, GTA 6’yı öncelikle konsollarda piyasaya sürerek hem konsol üreticileriyle yaptıkları anlaşmalardan hem de dijital satışlardan çok daha büyük bir kâr elde etmeyi planlayacaktır. Korsanla mücadele hususu da bir başka etken, GTA 6’nın PC’de kısa sürede kırılması gibi bir durum yaşanırsa, bunun konsoldaki satışlarını baltalayacağı da kesin.

Tüm bu etkenler bir araya gelince, GTA 6’yı PC’de en az 2-3 sene daha göremeyeceğiz gibi görünüyor. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Yeni yazı ekle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir